Historia

Za górami, za lasami żyła sobie przepiękna dziewczynka o cerze białej jak śnieg i włosach czarnych jak węgiel. Nazwano ją Śnieżką. Dobre i kochane dziecko to było, doprawdy. Kochała ludzi, i zwierzęta, przyrodę. Pewnego dnia wyszła z pałacu i poszła na długi spacer po lesie, i zgubiła drogę.
Błąkała się zmęczona i głodna, gdy nagle zauważyła bardzo śliczny, mały domek. Gdy do niego weszła rozczuliła się widokiem małych krzesełek i stoliczków. Uroczo uśmiechnęła się na widok małych umywalek i półeczek, jednakże prawdziwe ciepło na sercu poczuła, gdy zobaczyła wchodzące do domku krasnoludki. Odrazu się z nimi zaprzyjaźniła, i pomimo, ze w dzieciństwie mieszkała w ogromnym zamku, prawdziwy dom odnalazła w przytulnym domku krasnoludków.
Swoją urodą i uśmiechem zdobywała zaufanie i miłość krasnali z okolicznych lasów, dlatego też postanowiła uczyć ich piosenek, wierszyków, liczenia jagódek, i tak pewnego dnia pomyślała „Zróbmy tu przedszkole”. Jak pomyślała, tak zrobiła i w XI 1983 roku otworzyła swoje przedszkole. Było to tak ogromne przedsięwzięcie, że postanowiła iż jej pomocnikiem zostanie pani Eliza Kargulowa. To pierwsza Pani Dyrektor przedszkola 174 „Królewna Śnieżka” w Poznaniu. W marcu 1985 roku po raz pierwszy przedszkolaki, krasnoludki, miały swoje uroczyste „Pasowanie”. Ależ to był uroczystość!
Pracy było bardzo dużo, potrzebny był kolejny pomocnik, i tak już 1 września 1986 roku  Barbara Kina- Wrońska zostaje Dyrektorem Królewny Śnieżki. Wesoło i muzycznie się działo w przedszkolu, ponieważ oprócz licznych zajęć muzycznych, choćby tych, w ramach Pro Sinfoniki (od 1983 roku), w marcu 1987 wystąpiła Kapela Zamku Rydzyńskiego pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka, taty, jednego z naszych Krasnali. Nasze Przedszkole jest już słynne w całej okolicy, tyle fajnych rzeczy się tu dzieje!
Nowym pomocnikiem Królewny Śnieżki i nowym Dyrektorem w maju 1988 roku zostaje pani Barbara Olejniczak, a Pani Barbara Kina – Wrońska zostaje inspektorem Wydziału Oświaty, ale wiemy, że bardzo zatęskni za naszymi Krasnalami i niebawem do „Królewny Śnieżki powróci 🙂
W maju 1990 roku jeden z pierwszych i oczywiście nie ostatnich sukcesów, otóż nasze Przedszkole zdobywa pierwsze miejsce podczas Turnieju Pro- Sinfoniki za widowisko słowno – muzyczne. Wiemy, że jesteśmy najlepsi, nieraz to jeszcze udowodnimy:).
Nie wiem, czy wiecie, ale to u nas są najlepsze, najzabawniejsze baliki, i to już od tak od stycznia 1990 roku. Żaden balik nie był taki sam, każdy ma inny temat, oprawę. „Niech żyje balik” 🙂
W tej jakże wesołej atmosferze w rytm zewsząd płynącej muzyki, Śnieżka tanecznym krokiem wybiera do tańca panią Ewę Śniegocką, która od września 1990 roku zostaje P.O Dyrektora. W  listopadzie 1990 roku do „Śnieżki” powraca, stęskniona za Krasnalkami pani Barbara Kina – Wrońska, która rolę pomocnika Śnieżki i funkcję Dyrektora pełni najdłużej.
Śnieżka jest zachwycona przedszkolem i cieszy się z każdego nowo -pasowanego przedszkolaczka- krasnalka. Im więcej Krasnalków, tym większy uśmiech na Śnieżkowej buźce:)
Śnieżka jako prawdziwy meloman z radością obejrzała – Pierwszego  października 1991 koncert Kapeli Zamku Rydzyńskiego, był to bardzo ważny dzień, bo to Dzień Muzyki i w naszym przedszkolu uroczyście, koncertowo, go, do tej pory  obchodzimy.
Śnieżka nasza ukochana wielką miała frajdę, gdy oglądała przedstawienie w wykonaniu dzieci i pań; „Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków”… Do tej pory z rozrzewnienem wspomina datę 27 lutego 1992 roku… Dobrej zabawy, nigdy za wiele, a więc po tak udanych występach zimową porą, czas na występy porą wiosenną. W czerwcu 1992 roku na naszym ogródku odbył się pierwszy Festyn, który stał się przedszkolną tradycją. Wróbelki na osiedlu ćwierkają, że wszystkie okoliczne osiedla i uliczki wyczekują tej miłej atrakcji…W sumie wcale im się nie dziwimy 🙂
Ćwierkanie ptaszków jest co prawda miłe, ale zimą ich nie słychać, zatem posiłkować musieliśmy się słowem pisanym i tak w listopadzie 1994 roku powstał pierwszy numer naszej przedszkolnej gazetki „Krasnalkowe Nowinki”-  zarówno pierwszy, jak i kolejne numery, „zeszły na pniu” 🙂
Dobrze, ze gazetka była, bo przynajmniej można było napisać o wspaniałych Jasełkach, które od grudnia 1996 roku stały się naszą tradycją. Podobnie zresztą jak  Olimpiady Sportowe, w których od 1998 roku biorą udział Krasnale nasze i te z innych przedszkoli.
Oj dużo się dzieje w tej naszej „Śnieżce”, jedynym sposobem by o tym wszystkim napisać, jest świat wirtualny, i tak, dzięki pani Urszuli Cios, w 1999 roku powstaje strona internetowa naszego przedszkola, która utrwala całe mnóstwo ciekawych wydarzeń – wycieczek teatrzyków i  imprez.
Rodzice Krasnali, widząc, jak wiele i jak dobrze dzieje  się w naszym przedszkolu, sami chcieli do przedszkola chodzić, a ponieważ byli za duzi to od 1999 roku, mają szansę uczestniczyć w Warsztatach Twórczych „Zabawy z Mamą i Tatą”, o różnej tematyce.
Śnieżka nasza kochana, siedzi sobie cichuteńko w bujanym foteliku i z radością wspomina ten dzień, w którym zabłądziła w lesie i weszła do czarującego domku Krasnoludków..
CDN… 🙂